h1

Portale społecznościowe

Grudzień 17, 2009

Nie wiem jak mogłem zapomnieć o tak potężnym źródle rozrywki jakim są portale społecznościowe. Na początek notka standardowa, czyli czym w ogóle jest serwis społecznościowy?

Serwis społecznościowy (inaczej: portal społecznościowy) – rodzaj interaktywnych stron WWW, które są współtworzone przez sieci społeczne osób podzielających wspólne zainteresowania lub chcących poznać zainteresowania innych. Większość portali społecznościowych dostarcza użytkownikom wielu sposobów komunikacji, np.: czaty, komunikatory, listy dyskusyjne, blogi, fora dyskusyjne, itp.
Próby znormalizowania serwisów społecznościowych, w celu wyeliminowania konieczności powtarzania tych samych wpisów na różnych serwisach, wywołały obawy dotyczące prywatności (zob. FOAF – schemat formatowania, który służy do opisu danej osoby; oraz Open Source Initiative – organizacja zajmująca się promocją oprogramowania open source).
Na wiosnę 2008 r. do najpopularniejszych tego rodzaju serwisów w Stanach Zjednoczonych należały MySpace i Facebook. Najpopularniejsze w Europie były: Bebo, MySpace, Skyrock Blog, Facebook i Hi5, oraz Orkut i Hi5 w Ameryce Południowej i Centralnej, a Friendster, Orkut i CyWorld na terenie Azji oraz Wysp Australii i Oceanii.

(klik)

Obecnie przeżywamy prawdziwą modę na portale społecznościowe. Nie będę oceniał czy to dobrze czy źle. Wiem jednak, że zapewniają one porządną porcję rozrywki. Dzięki nich możemy dyskutować na forach, dzielić się zdjęciami, plikami, muzyką, zainteresowaniami, poznawać nowych ludzi a nawet odświeżać stare znajomości (tak tak mam na myśli nasząklasę). Wśród moich znajomych, którzy posiadają internet na palcach jednej ręki mógłbym wyliczyć tych, którzy nie mają konta na żadnym z portali społecznościowych. Mimo tego iż serwisy społecznościowe zostają dosłownie zalewane przez dzieci posługujące się dziwnym pismem (zwanym także pokemonowym, kto wie może kiedyś i o tym napiszę notkę) wciąż pozostają ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Oczywiście serwisami społecznościowymi są też takie giganty jak
google, youtube czy nasza rodzima Wirtualna Polska.

Oto loga paru portali:

____________________________________________________________________________________________

Tutaj przedstawiam znalezione zestawienie najdziwniejszych portali społecznościowych 🙂

Oto ranking polskich serwisów społecznościowych z 2007 roku:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: